Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Thema: Koronawirus

2022-03-23 22:04:55
To jeszcze te maski są? W Holandii już nie ma od 2 miesięcy
2022-03-23 22:36:50
W Polsce od kilku ładnych tygodni nie trzeba nosić maseczek. Wystarczy policjantowi powiedzieć kilka słów po ukraińsku i grzecznie przeprasza że chciał wystawić nielegalny mandat.
2022-03-24 19:00:00
na Islandii tez nie ma chyba od 2 miesiecy
2022-03-27 13:49:31
Możesz też nic nie mówić bo i tak wszyscy mieli to od dawna w dupie.
2022-03-27 18:08:15
Trwa zmasowany atak na tych którzy walczyli z pandemią na pierwszej linii frontu



Dobrze, że jeszcze trwa akcja szczepień:



https://mobile.twitter.com/szczepimysie/status/1508010839214895104/photo/1



Bardzo dobrze, że pamiętamy też o problemie z uchodźcami. Ich trzeba zaszczepić nie tylko na COVID:

????Obywatele ???????? mogą bezpłatnie skorzystać ze szczepień ochronnych dla dzieci na:
???? odrę
???? świnkę
???? różyczkę
???? błonicę
???? tężec
???? krztusiec
???? poliomyelitis
???? WZW B,
a także przeciw #COVID19.

Więcej ➡️ http://gov.pl/ua

https://mobile.twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1504759658145370139?cxt=HHwWtsC-gfi7_eEpAAAA
2022-03-27 19:22:31
:P
2022-03-28 09:11:32
wypadałoby mówić a nie mówiłem ?
niestety żyję bo potraktowałem to jak grypę
2022-03-28 09:50:41
Koniec z bzdurnymi maseczkami (przynajmniej czasowo) bo stan epidemii dalej ogłoszony
Forumowi (i nie tylko eksperci) od pandemicznych kolejnych końców świata jakoś mniej widoczni
TVNy, TVPy i Polsaty zajęły się inną tematyką to i zapotrzebowanie na
pandemię się skończyło
2022-03-28 10:55:24
ojoj mam słynnego covida i jedyny objaw to goraczka i boli gardlo jak przy grypie XD

pora chyba umierac XD
2022-03-28 10:57:01
2022-03-28 10:58:20
wystawisz wcześniej zawodników na TL?
2022-03-28 11:13:42
ostatnio jednego sprzedałem to teraz pare tygodni chyba nikt nie poleci bo jest siano na pensje :D
2022-03-28 11:22:58
https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-lockdown-w-szanghaju-zamknieto-pol-miasta,nId,5922349

Władze Szanghaju zaczęły w poniedziałek dwustopniową akcję walki z koronawirusem, zamknęły przeprawy przez rzekę Huangpu i objęły lockdownem dzielnice na jej wschodnim brzegu. 26-milionowe miasto jest epicentrum najnowszej fali zakażeń wariantem Omikron w Chinach. Od kwietnia w analogiczny sposób zamknięte będą obszary na lewym brzegu Huangpu.
26-milionowe miasto Szanghaj jest epicentrum najnowszej fali zakażeń wariantem Omikron w Chinach. W związku ze znaczącą ilością przypadków koronawirusa, tamtejsze władze zdecydowały się na przeprowadzenie dwustopniowej akcji walki z koronawirusem.

Od poniedziałku do końca marca lockdownem objęta została część miasta położona na prawym brzegu Huangpu, łącznie z nowoczesnym centrum biznesowym Pudong. W tym czasie przeprowadzone zostaną tam badania przesiewowe. Od 1 do 5 kwietnia w analogiczny sposób zamknięte będą obszary na lewym brzegu Huangpu, w tym stare dzielnice kolonialne i słynna promenada Bund.

Koronawirus. Rekordowa liczba zakażeń w Szanghaju
Decyzja została ogłoszona w niedzielę, choć jeszcze w sobotę władze miasta zapewniały, że lockdownu nie będzie.

W niedzielę w Szanghaju wykryto rekordową liczbę 3450 nowych bezobjawowych zakażeń koronawirusem, co odpowiadało za 70 proc. przypadków odnotowanych w całym kraju. Zdiagnozowano również 50 infekcji objawowych - wynika z poniedziałkowego sprawozdania państwowej komisji zdrowia.

https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-lockdown-w-szanghaju-zamknieto-pol-miasta,nId,5922349


Dr Sławomir Jaros: Szczepionka Nuvaxovid ma korzystny profil bezpieczeństwa w długofalowym stosowaniu





Dostępna od marca na polskim rynku nowa szczepionka Nuvaxovid przeciwko COVID-19 powstała dzięki nowoczesnej technologii, wykorzystując oczyszczone białko S wirusa SARS-CoV-2. W jej kontekście mówiono o stworzeniu „polskiej” szczepionki, ponieważ antygen wchodzący w jej skład został wyprodukowany m.in. przez polską firmę biotechnologiczną Mabion. Pytamy członka zarządu ds. operacyjnych i naukowych w firmie, Sławomira Jarosa, o proces powstawania szczepionki, jej skuteczności oraz to, czym różni się ona od pozostałych.

Małgorzata Janik, Interia ZDROWIE: Mamy na rynku już dostępne szczepionki na COVID-19, po co w takim razie firma Mabion zaangażowała się w proces tworzenia kolejnej?

Dr inż. Sławomir Jaros, członek zarządu ds .operacyjnych i naukowych Mabion: Zawsze mówię, że warto się szczepić. Każda szczepionka jest lepsza niż brak szczepionki. Możemy jednak je podzielić ze względu na proces technologiczny, w jakim zostały wytworzone. To z kolei przekłada się na różnice kliniczne. Szczepionka Nuvaxovid, do której jako Mabion wytwarzamy antygen, to szczepionka białkowa, a produkcja tego białka odbywa się w procesie technologicznym, bez ingerencji w DNA osoby, która ją przyjmuje, jest to zatem całkiem inny produkt od tych, które już są dostępne.

Oznacza to, że szczepionka Nuvaxovid jest bardziej bezpieczna?

- Przede wszystkim podanie szczepionki białkowej powoduje, że omijamy ekspozycję organizmu na procesy, do jakich dochodzi w organizmie po podaniu szczepionki wektorowej i mRNA. Przy tych preparatach organizm sam musi doprowadzić do wytworzenia białka działającego przeciwko wirusowi, a my podajemy już gotowe białko. Poza tym Nuvaxovid zawiera konkretną dawkę antygenu i jest to dokładnie 5 mikrogramów białka. W innych preparatach ilość podanej substancji jest znacznie wyższa.

Pytam o bezpieczeństwo, ponieważ przy produkcji szczepionek przeciwko covid mówi się, że są produkowane szybko, bez testowania, a cały proces opiera się o ilość, a nie jakość. Jak to jest?

- Żeby wyprodukować pojedynczą serię antygenu, wystarczy kilka tygodni. Jest to proces wieloetapowy, który opiera się o żywe komórki. Musimy dać im czas, żeby wykonały swoją pracę w postaci produkcji antygenu. Proces produkowania zaczynamy od małej fiolki, 1 mililitra hodowli komórek, które niosą strukturę genetyczną, która wymusza produkcję interesującego nas białka. Na etapie wczesnego rozwoju wyodrębniamy klon komórek, do których wprowadzamy wektor i gen powodujący później produkcję antygenu szczepionkowego. Rozmnażamy te komórki i porcjujemy, a każda porcja jest przeznaczona do jednej partii. Później wydobywamy interesujące nas białko, a następnie je oczyszczamy, co jest ważnym i wieloetapowym procesem, by jako jałowy produkt trafił docelowo do szczepionki. To, co robi firma Mabion, to wytwarzanie farmaceutyczne, biotechnologiczne i wytwarzanie produktu sterylnego, zatem my musimy mieć pozwolenie na wytwarzanie produktów leczniczych od Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Ponadto musimy mieć zezwolenie na wytwarzanie produktów sterylnych oraz zgodę na produkcję biotechnologiczną. To wszystko oczywiście firma Mabion posiada, bez tego nie moglibyśmy produkować antygenu do szczepionki.

Przede wszystkim podanie szczepionki białkowej powoduje, że omijamy ekspozycję organizmu na procesy, do jakich dochodzi w organizmie po podaniu szczepionki wektorowej i mRNA. Przy tych preparatach organizm sam musi doprowadzić do wytworzenia białka działającego przeciwko wirusowi, a my podajemy już gotowe białko




Czymś jeszcze różni się nowa szczepionka od tych, które były dostępne wcześniej?

- Antygen szczepionkowy jest dodatkowo łączony z adjuwantem. Jest to substancja dodatkowa, która pobudza odpowiedź immunologiczną, co sprawia, że szczepionka jest silniejsza. To bardzo ważna cecha szczepionek, które są wytwarzane w oparciu o technologię białek rekombinowanych.

Dużo mówi się o niepożądanych odczynach poszczepiennych, o zgonach po przyjęciu szczepionki. Jakie są skutki uboczne szczepionek białkowych?

- Po podaniu szczepionki z gotowym białkiem w organizmie nie dochodzi do szeregu procesów związanych z odpowiedzią immunologiczną, bo nasz układ odpornościowy od razu widzi białko i nie musi go produkować. Dlatego też odchodzi część działań niepożądanych. Szczepionki białkowe mają korzystny profil bezpieczeństwa, od razu wyzwalają tworzenie przeciwciał w organizmie. Po przyjęciu szczepionki białkowej mogą pojawić się standardowe objawy występujące po iniekcji - ból i zaczerwienienie miejsca wkłucia, rzadziej bóle mięśni czy gorączka.

Ile dawek przypominających będzie trzeba przyjąć w przypadku korzystania ze szczepionki Nuvaxovid? Tym razem jedna wystarczy?

- Wyjaśnijmy najpierw, że pojawienie się pandemii koronawirusa, a następnie odwołanie obostrzeń nie sprawia, że wirus zniknął. On nie ma tendencji do zanikania, mało tego, on cały czas mutuje i pojawiają się coraz to nowsze warianty. Nie widać końca potrzeby szczepień i nawet jeśli statystycznie liczba zgonów maleje, to jednak wciąż notujemy wysokie liczby zakażeń. Potrzeba szczepień pozostanie na długie lata, dlatego istotne jest, by postawić na produkty, które są bezpieczne w długofalowym stosowaniu. Nuvaxovid podawana jest w dwóch dawkach, z odstępem minimum 21 dni, jednak potrzeba szczepień będzie taka jak w przypadku grypy - będziemy identyfikować najczęstszy wariant i przygotowywać sezonowe szczepienia.

To oznacza, że szczepienia na covid będą już standardem jeśli chodzi o coroczną profilaktykę?

- Jak już powiedziałem, wirus wywołujący chorobę COVID-19 nie ma tendencji do zanikania, a duża część populacji zapewne będzie chciała uniknąć ryzyka ciężkiego przebiegu choroby, a nawet zgonu. Wiemy, że jedni przechodzą covid jako lekko przeziębienie, a inni cierpią z powodu niewydolności oddechowej i nie da się przewidzieć, jak będzie przebiegała choroba u poszczególnych osób. Niestety wyszczepienie na całym świecie jest nadal niskie, co powoduje, że wirus się przenosi, a każda transmisja to potencjalna mutacja - także będzie to jeszcze trwało.

Było ryzyko, że w tak ważnym procesie, jakim jest wytworzenie szczepionki na COVID-19, polska firma sobie po prostu nie poradzi?

- Oczywiście. W biofarmacji procesy są tak wrażliwe na zmiany, że przy przeniesieniu produkcji, sam produkt może ulec zmianie. Produkcja oparta jest o żywe układy biologiczne, a fizyczna zmiana miejsca może zdecydowanie zaszkodzić procesom wytwórczym. Udało nam się i dzięki temu mogliśmy podpisać kolejną umowę na komercyjne wytwarzanie antygenu do szczepionki.

Wiemy, że jedni przechodzą covid jako lekko przeziębienie, a inni cierpią z powodu niewydolności oddechowej i nie da się przewidzieć, jak będzie przebiegała choroba u poszczególnych osób. Niestety wyszczepienie na całym świecie jest nadal niskie, co powoduje, że wirus się przenosi, a każda transmisja to potencjalna mutacja

Czym zajmował się Mabion przed pandemią?

- Firma Mabion istnieje na rynku od 2007 roku i zajmowała się do tej pory rozwojem własnych produktów i technologii, które opierają się o wytwarzanie białek rekombinowanych, czyli takich, które tworzone są w sposób sztuczny, poza organizmem żywym. W branży biotechnologicznej i farmaceutycznej jest to typowe, że czas rozwoju projektu trwa stosunkowo długo i te lata naszej pracy okazały się bardzo potrzebne w momencie, kiedy nadeszła pandemia koronawirusa.

Skąd pomysł na włączenie się firmy Mabion w proces tworzenia szczepionki?

- Kiedy zaczynała się pandemia, uwolniły nam się moce wytwórcze, bo cząsteczka nad którą pracowaliśmy do tej pory, została już wytworzona do badań klinicznych. W związku z tym duża część naszych możliwości była wówczas niewykorzystana, ponieważ czekaliśmy na komercjalizację naszych prac badawczo-rozwojowych. Wówczas idealnym rozwiązaniem było pozyskanie partnera, który zechciałby wykorzystać nasze zasoby produkcyjne ale również analityczne. W sposób naturalny, w dobie pandemii, taką ścieżką wyboru były firmy, które zajmują się szczepionkami.

Jak to się stało, że polska i amerykańska firma złączyły siły, by wspólnie wyprodukować nową szczepionkę na COVID-19?

- Nasza współpraca zaczęła się jesienią w 2020 roku. Firma Novavax znalazła się na liście naszych potencjalnych partnerów z uwagi na to, że jesteśmy dopasowani technologicznie w kontekście naszej działalności. Udało nam się dotrzeć do władz tej firmy, by zaproponować szczegóły współpracy. Do tej pory, przez 20 lat, Novavax rozwijał swoje technologie białek rekombinowanych i specjalizował się tylko w szczepionkach.
Jak przebiegała współpraca z firmą Novavax?

- Rynek szczepionkowy jest trudny, ma bardzo dużą konkurencję i dużą barierę wejścia, jeśli chodzi o produkty. Proces tworzenia szczepionek, kiedy nie mówimy o pandemii, potrafi trwać kilkanaście lat i trzeba je testować na dużej populacji. Te czynniki sprawiły, że nasz amerykański partner miał wcześniej duże problemy finansowe i zlikwidował swój zakład wytwórczy, mogłoby się zatem wydawać, że nie jest mocnym graczem w tej branży. Ale nadeszła pandemia i ich technologia okazała się być przydatna w procesie wytwórczym szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Z odsieczą nadeszła pomoc publiczna i firma otrzymała dofinansowanie na swoją działalność, by jak najszybciej skomercjalizować swoją technologię.

Jak przebiegała współpraca z firmą Novavax?

- Rynek szczepionkowy jest trudny, ma bardzo dużą konkurencję i dużą barierę wejścia, jeśli chodzi o produkty. Proces tworzenia szczepionek, kiedy nie mówimy o pandemii, potrafi trwać kilkanaście lat i trzeba je testować na dużej populacji. Te czynniki sprawiły, że nasz amerykański partner miał wcześniej duże problemy finansowe i zlikwidował swój zakład wytwórczy, mogłoby się zatem wydawać, że nie jest mocnym graczem w tej branży. Ale nadeszła pandemia i ich technologia okazała się być przydatna w procesie wytwórczym szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Z odsieczą nadeszła pomoc publiczna i firma otrzymała dofinansowanie na swoją działalność, by jak najszybciej skomercjalizować swoją technologię.

https://zdrowie.interia.pl/covid/news-dr-slawomir-jaros-szczepionka-nuvaxovid-ma-korzystny-profil-,nId,5916608


Osoby, które chorowały na COVID-19, powinny zostać zaszczepione, aby uchronić się przed ponownym zachorowaniem.
marvik jaką szczepionke wybierasz po przechorowaniu covida? Może tą nową propozycje?

https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/dlaczego-ozdrowiency-powinni-zaszczepic-sie-przeciw-covid-19/
2022-03-30 22:28:05
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała plan dotyczący dalszej walki z COVID-19. Przedstawia on trzy możliwe scenariusze rozwoju pandemii w tym roku.



- Na podstawie tego, co wiemy teraz, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że koronawirus nadal ewoluuje, ale nasilenie choroby, którą powoduje, zmniejsza się z czasem wraz ze wzrostem odporności z powodu szczepień i przebytych infekcji - powiedział sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Mówiąc o pozostałych dwóch potencjalnych scenariuszach, Tedros powiedział, że albo pojawią się mniej dotkliwe warianty i nie będą potrzebne dawki przypominające lub nowe formuły szczepionek, albo pojawi się bardziej zjadliwy wariant, a ochrona szybko zaniknie.

Podkreślił przy tym, że każdy kraj powinien wprowadzić zaktualizowany strategiczny plan reagowania, uwzględniający czynniki powodujące transmisję SARS-CoV-2 i dążenie do zmniejszania wpływu COVID-19 na nasze życie w celu zakończenia globalnej sytuacji kryzysowej.

Joe Biden: COVID-19 nie kontroluje już naszego życia
- Pandemia się nie skończyła, ale COVID-19 nie kontroluje już naszego życia - powiedział z kolei prezydent USA Joe Biden, ogłaszając nową fazę pandemii. Przyjął też na oczach kamer drugą dawkę wzmacniającą szczepionki przeciwko koronawirusowi.

- Dzięki strategii, którą wdrożyliśmy co do szczepień i testów, jesteśmy w nowym momencie pandemii. To nie znaczy, że COVID-19 się skończył; oznacza, że COVID-19 nie kontroluje naszego życia - powiedział Biden. W większości kraju już przed kilkoma tygodniami zniesiono większość restrykcji, w tym rekomendację noszenia maseczek w miejscach zamkniętych.

Prezydent ogłosił w środę uruchomienie nowej rządowej strony, za pomocą której Amerykanie mogą umówić się na szczepienie lub zamówić darmowe testy. Wezwał też Kongres do wyznaczenia dalszych wydatków na walkę z pandemią i przygotowanie do następnych kryzysów zdrowotnych.

Po krótkim przemówieniu Biden przyjął na oczach kamer czwartą dawkę szczepionki Pfizera, pół roku po otrzymaniu trzeciej dawki. - Słyszałem, że niektórych ludzi widok wbijanej igły zniechęca do szczepień. Jeśli to was dotyczy, przepraszam (...) ale to w ogóle nie bolało - powiedział prezydent.

Koronawirus w Polsce
Minionej doby w naszym kraju zakaziły się 5742 osoby, w tym 647 ponownie. Na COVID-19 zmarło 19 chorych, a 82 pacjentów w wyniku współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Zakażenia wykryto u osób z województw: mazowieckiego (980), śląskiego (593), wielkopolskiego (543), dolnośląskiego (506), lubelskiego (462), małopolskiego (400), zachodniopomorskiego (380), łódzkiego (370), pomorskiego (345), kujawsko-pomorskiego (239), warmińsko-mazurskiego (167), podkarpackiego (163), świętokrzyskiego (141), opolskiego (139), lubuskiego (126) i z podlaskiego (125).

MZ podało, że w 63 informacjach o zakażeniach nie ma adresu. Dane te uzupełni inspekcja sanitarna. Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 5 957 940 przypadków. Zmarło 115 040 osób z COVID-19.

https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-koronawirus-who-o-trzech-mozliwych-scenariuszach-rozwoju-pan,nId,5927834




(Edith war hier)
2022-03-31 10:42:24
Temat sie wyczerpal - do zamkniecia
2022-03-31 10:45:51
+++